Stüdyolar

Animasyon Stüdyosu Animasyon Stüdyosu

ARUCAD’daki Animasyon Stüdyosu’nda öğrenciler 2D, stop motion (tek resimli) ve paper cut (kağıttan kesilmiş) gibi farklı animasyon yöntemlerini öğrenecek ve deneyimleyecekler. Ayrıca üniversitedeki eğitmenler tarafından yürütülen farklı projelere katılarak video klipler ve kısa animasyon filmlerinin yapım süreçlerine dahil olabilecekler.

Eğitmenlerin yardımıyla öğrenciler Animasyon Stüdyosu’nu konuyla ilgili başka derslerin projeleri ve ödevleri üzerinde çalışmak için de kullanabilirler.

Dijital Prodüksiyon Stüdyosu Dijital Prodüksiyon Stüdyosu

ARUCAD Dijital Prodüksiyon Stüdyosu’nda Lazer Kesici, 3 Boyutlu Tarayıcı, 3 Boyutlu Yazıcı, Plotter ve Folyo Kesici gibi endüstriyel cihazlarla, 2 boyutlu ve/veya 3 boyutlu tasarımların- prototiplerin üretilmesi olanağı öğrencilerimize sunulmaktadır. Organik veya inorganik tasarımların üretilme sürecinde, alanlarında uzman eğitimcilerimizin denetiminde öğrenciler eskiz aşamasından son ürüne giden süreçte deneyim sahibi olmaktadır.

Fotoğraf ve Video Stüdyosu Fotoğraf ve Video Stüdyosu

Fotoğraf ve Video Stüdyoları, öğrencilerin sadece fotoğrafın ve videonun teknik olanaklarından yararlanarak becerilerin temel kullanımının ötesine geçmelerini değil, aynı zamanda sanatsal araçlar olarak fotoğraf ve videonun niteliğini kavramalarını sağlamak ve söz konusu bu araçlardan birer sanat dili olarak nasıl yararlanabileceklerini göstermek amacıyla tasarlanmıştır. Bu, öğrencilerin ilgilerini çekebilecek farklı eğilimleri tanıyabilecekleri, onlarla iletişim kurabilecekleri ve böylece kendilerini yenilikçi yaklaşımlar açısından konumlandırabilecekleri bir çizgide olacaktır.

Resim Stüdyosu Resim Stüdyosu

Tüm sanat disiplinlerinin ortak kullanımı olarak hazırlanan atölyemizde Desen ve Temel Sanat Eğitimi dersleri verilmektedir. Görme, duyum ve estetikle ilgili dünyamızı algılayıp kavramamız için deneyimlediğimiz atölyemizde canlı ve cansız model, kompozisyon, çizgi, doku, perspektif renk kuramları ve armoni çalışmaları aracılığı ile kalem, füzen, mürekkep, boya gibi malzemeler kullanılarak ve çizim teknikleri öğretilerek , öğrencinin sanatsal alt yapısını oluşturmaya yardımcı olunur. Atölyemiz aynı zamanda 20 öğrencinin öğrenim görebileceği boyutta bir alana ve rahat çalışabilmeleri için çağdaş eğitimin gerekliliği olan tüm malzemelere sahiptir.

Tasarım Stüdyosu Tasarım Stüdyosu

Tasarım Stüdyosu, öğrencilerin ve grup yöneticilerinin yaratıcılığın farklı bakış açılarını tasarım odaklı deneyimleme ve araştırma pratiğine katabilecekleri farklı temalar, atölyeler ve birimlerin birlikteliklerinden oluşmaktadır. Çeşitli temalar üzerine oluşan gruplarda farklı seviyelerdeki öğrencilerin etkileşimi önemlidir.

Öğrenciler kendi projelerini, konularını, araştırma ve tasarım yöntemlerini seçebilir, ve tasarım odaklı araştırmalarını film, animasyon, fotoğraf, yaratıcı yazarlık, dijital ve analog mühendislik gibi diğer disiplinlerle ilişkilendirebilirler.

Tasarım stüdyo kurgusunun ve olanaklarının; deneyimsel, araştırmacı, paylaşımcı öğrenim ve öğretim deneyimini ve profesyonel etkileşimi yansıtması, desteklemesi önemlidir. Tasarım Stüdyosu’nun mekânsal ve teknolojik donatısı öğrencilerin yeteneklerinin ve çalışma modlarının olanaklarını keşfetmeleri ve uygulamaları için hazırlanmıştır. Öğrenciler kişisel ve grup çalışmalarını yapabilecekleri tasarım stüdyosunu 7 gün 24 saat kullanabileceklerdir.

Tasarım Stüdyosu her biri 20 kişi kapasiteli iki derslik; baskı, yazıcı ve tarayıcı olanakları ile bilgisayar merkezi, kütüphane, dinlenme alanı ve içinde öğrencilerin ve grupların çalışma yöntemlerine göre düzenleyebilecekleri ana atölye alanlarını barındırmaktadır. Bu esnek, çok amaçlı stüdyo yumuşak ve sert panellerle sağlıklı ve verimli çalışma alanları yaratmak için kolaylıkla yeniden düzenlenebilir.

Mikro malzeme ölçeğinden, yapılandırılmış obje, mekan ölçeğine farklı ölçeklerde deneyimsel çalışmaların yapılabileceği Tasarım Stüdyosu ahşap, taş, cam, kumaş, ışık, elektronik düzeneklerin işlenebileceği ekipmanlar ve kum, su havuzları ile donatılmıştır.