Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR 

 

 • Diplomanın Türkiye denkliği var mı? Yurt dışında tanınır mı?

Üniversitemizin tüm bölümleri YÖK tarafından onaylı olduğu için Türkiye denkliği vardır. Ayrıca diplomamız uluslararası tanınırlığa sahiptir.

 • Üniversiteye nasıl başvuru yapabilirim?

KKTC vatandaşları ve lise eğitiminin 4 yılını KKTC liselerinden birinde tamamlamış TC vatandaşları sınavsız, online başvuru sistemimiz ile üniversiteye kayıt olabilmektedir. Bu yıl kayıt yaptıracak öğrenciler %50 burs ile üniversiteye kabul alırken, burs oranını arttırmak isteyen öğrencilerimiz yüz yüze mülakat ile burslarını %75, %90 ya da %100 bursa yükseltebilmektedir.

 • Girne’de ulaşım hattı nasıldır? Okula ulaşımımı nasıl sağlayabilirim?

Üniversitemizin şehir içinde ve Lefkoşa-Girne, Girne-Lefkoşa yönüne ücretsiz servis hizmeti bulunmaktadır. Şehir içerisinde ise ulaşım her yöne sabah 06:00 ile gece 24:00 saatleri arasında özel otobüsler ile sağlanır, bunun yanı sıra 7/24 özel taksi şirketleri şehir içine hizmet vermektedir.

 • Üniversitede okuyan öğrencilere iş olanakları var mıdır?

Üniversitemizin öğrencileri, asistan öğrenci olarak ilgili birimlerde çalışarak burs elde edebilir. Başvurular her akademik yılın başında ilgili birimler tarafından kabul edilmektedir.

Ayrıca ARUCAD’ın Bölümlerinden birincilikle mezun olanlar, işe yerleştirilme garantisine sahiptir. Öğrencilere ayrıca Üniversitenin kurucusu Arkın Grup ve iştiraklarının faaliyet gösterdiği sektörlerde ve özel kurumlarla sağlanan işbirlikleri ile staj ve işe başlama imkânı sunulmaktadır.   Turizm şehri Girne’de öğrenciler, yarı zamanlı (part-time) çalışma izniyle iş bulma olanağına sahiptir.

 • KKTC’de yaşayan bir TC vatandaşı olarak öğrenci muhacereti yaptırmam gerekir mi? Bu muhaceret sağlık sigortasını kapsar mı?

ARUCAD’da kayıtlı olan ve KKTC vatandaşı olmayan her öğrenci, kayıt işlemleri sonrasında KKTC İçişleri Bakanlığı’na bağlı Muhaceret Dairesi’ne başvurur. Öğrenci, muhaceret izin sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın hesabına ödeme yaparak muhaceret işlemleri kapsamında sağlık sigortasını yaptırır.

 • Yatay geçiş yapabilir miyim?

Yapabilmektesiniz. Yatay geçiş şartları ile ilgili detaylı bilgi için: https://arucad.edu.tr/yonetmelikler/

 • Askerlik Tecili üniversite tarafından yapılıyor mu?

2000 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi, diğer kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilir. Kayıt esnasında öğrencinin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir. Kayıt tarihinden sonraki tecil işlemleri ile Kayıt Kabul Müdürlüğü ilgilenir ve gerekli işlemler sağlanır.

 • Üniversitenizin temel felsefesi nedir?

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD), Kıbrıs’ın ve Bölgenin sanat, tasarım ve iletişim odaklı tek vakıf üniversitesidir. Kuruluşuyla birlikte ARUCAD, Bölgede çok önemli bir eksikliği giderdi. Sanat, tasarım ve iletişim odaklı bir üniversitenin altyapısını hazırlamak ve öğrenim ile üretim koşullarını çağdaş değerler üzerine inşa etmek apayrı bir akıl yürütme biçimi gerektirdi. Konu odaklı bir üniversite ortamına en uygun olan şey öğrencilerin bir yandan teorik bilgilerle donanırken diğer yandan da uygulama olanaklarını gerektiği gibi kullanabilmeleridir. Bu bilinçle, ARUCAD uluslararası alanda üne sahip yetkin akademik kadronun yanında yüksek kapasiteli üretim olanakları bulunan atölyeler, stüdyolar ve laboratuvarlara sahiptir. Üreterek öğrenmek ve öğrenerek üretmek üniversitemizin eğitim felsefesini açıklayan bir uygulama biçimidir. ARUCAD’da öğrencilere yeteneklerini keşfetmeleri için gereken yaratıcı ortamı sağlıyoruz. Öğrencilerin var olan potansiyellerini ortaya çıkarmak, onu keşfetmelerini sağlamak için cesaretlendiren bir eğitim modelimiz var.

 • Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde (ARUCAD) hangi fakülte ve bölümler yer almaktadır?

Sanat-tasarım-iletişim odaklı eğitim veren Kıbrıs’ın ve Bölgenin tek vakıf üniversitesi ARUCAD’ın, 4 Fakültesinin altında 15 bölümü bulunmaktadır. Sanat Fakültesi’nde Plastik Sanatlar, Seramik, Fotoğraf, Film Tasarımı ve Yönetimi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Tasarım Fakültesi’nde Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İletişim Fakültesi’nde Görsel İletişim Tasarımı, Yeni Medya ve İletişim (Türkçe), Dijital Oyun Tasarımı, Reklam Tasarımı ve İletişimi, İletişim Tasarımı ve Yönetimi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakülteleri’nde Oyunculuk, Ses Sanatları Tasarımı, Modern Dans Bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce Hazırlık Okulumuz da bulunmaktadır.

 • Üniversitenizde bursların devam koşulu nedir?

Üniversitede kazandığınız bursunuz 7 yıl kesintisiz devam etmektedir. Kurul tarafından değerlendirilen disiplin suçları, bursunuzun kesilmesine etki edebilir.

 • Başarı bursunuz var mı?

Başarı bursumuz mevcuttur,  3.50 ve 4.00 arasında not ortalamasına sahip öğrencilerimiz, Akademik Başarı Bursu için başvuru yapabilir.

 • Kayıt yaptıracak öğrenciler için gerekli olan belgeler nelerdir?

KKTC vatandaşları ve lise eğitiminin 4 yılını KKTC’de tamamlamış kişilerin üniversiteye kabulü için girdikleri mülakat sonucunda kendilerine verilen kabul mektubunun üstündeki evrakları ARUCAD Öğrenci İşlerine teslim ederek kayıt olabilirler.

 • ARUCAD’da devam mecburiyeti var mıdır?

İngilizce Hazırlık Okulu ve tüm bölümlerimizde %75 devam zorunluluğu vardır.

 • Burslar Hazırlık Okulunda da geçerli mi?

Akademik başarı bursu hariç bütün burslara İngilizce Hazırlık Okulu da dahildir.

 • İngilizce Hazırlık Programı kaç seviyeden oluşur?

ARUCAD’da İngilizce Hazırlık Okulu 4 seviyeden oluşur. Bunlar; Modül 1 (Beginner), Modül 2 (Elementary), Modül 3 (Pre-Intermediate) ve Modül 4 (Intermediate).

 • İngilizce Hazırlık Programı süresi nedir?

İngilizce Hazırlık Okulu süresi 1 yıl olmakla beraber bu süre kayıt ardından girilen İngilizce seviye belirleme sınavı ile yerleşeceğiniz modüle göre kısalabilir.

 • İngilizce Hazırlık Programında bir düzeyden başarısız olursam bursum kesilir mi?

Eğitim burslarımız 7 yıl kesintisizdir.

 • Üniversitenizde iş garantisi olan bölümler var mı?

ARUCAD’ın Bölümlerinden birincilikle mezun olanlar, işe yerleştirilme garantisine sahiptir.

 

 • ARUCAD’ın Atölyeleri, Stüdyoları ve Laboratuvarları hangileridir?

İleri teknolojilerle kurulan 13 Atölye, 11 Stüdyo ve 7 Laboratuvar ile ARUCAD’da öğrenciler üretirken öğrenme öğrenirken üretme deneyimine sahiptir. Yüksek kapasiteli üretim olanaklarına sahip atölyelerin desteğiyle gerçekleşecek olan uygulamalı dersler, öğrencilerin el becerilerini gerektiği gibi geliştirmektedir. ARUCAD’da öğrencilere, edinecekleri teorik bilgileri, çok çeşitli atölye çalışmaları ile uygulamaya dönüştürmelerini ve farklı alanlarda tecrübe kazanmalarını sağlayan yaratıcı bir ortam sunulmaktadır.

ATÖLYE, STÜDYO, LABARATUVAR
Baskı Atölyesi
Resim Atölyesi
Heykel Atölyesi
Seramik Atölyesi
Ahşap Atölyesi
Marangoz Atölyesi
Cam Füzyon Atölyesi
Cam Gravür Atölyesi
Cam Finisaj Atölyesi
Sıcak Cam Atölyesi
Vitray Atölyesi
Kalıpla Şekillendirme Atölyesi
Açık Alevde Şekillendirme Atölyesi
Animasyon Stüdyosu
Dijital Prodüksiyon Stüdyosu
Film Prodüksiyon Stüdyosu
Fotoğraf ve Video Stüdyosu
Fotoğraf Stüdyosu
Tasarım Stüdyosu
Temel Sanat ve Desen Stüdyosu
Taş Yontu Stüdyosu
İnterdsipliner Stüdyo
MAC Lab (3)
PC Lab (3)
FAB Lab
TOPLAM KAMPÜS ALANI: 26.514m²

 

 • Yan dal ya da çift ana dal yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz, kabul şartları ile ilgili detaylı bilgi için:https://arucad.edu.tr/yonetmelikler/

 • Kampüs olanaklarınız nedir?

ARUCAD’da tüm öğrenme deneyimi sadece bir sınıf içerisinde gerçekleşmez. İleri teknolojilerle kurulan atölyeler, stüdyolar ve laboratuvarlarda öğrenciler üretirken öğrenme öğrenirken üretme deneyimine sahiptir. Üniversitenin etkinlik alanı Art Space’te, yıl boyunca açılan sergilerin yanı sıra her ay sanat, tasarım ve iletişim alanında tanınmış isimlerin yer aldığı akademik konuşmalar serisi gerçekleşiyor. Öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda Üniversite’de birçok kulüp veya topluluk bulunmaktadır.

 • Üniversite kampüs ortamı güvenli midir?

Girne’nin merkezinde yer alan Üniversitemizin Kampüsü güvenli bir ortama sahiptir. Güvenliği en üst düzeyde sağlamak adına Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Ayrıca kamera takibi ile öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.

 • Üniversite kampüsünde öğrencilerin yemek yiyebileceği yerler var mı?

Kampüsümüzde öğrencilerimize yönelik açılmış olan ARUCAD Garden Kafe bulunmaktadır. Burada bulunan kahvaltı, ana yemekler sıcak-soğuk içecekler ve günlük ev yemekleri öğrenci kartınızla %20 indirimlidir.

 • Kampüs bir öğrenci gerekli olan sosyal alanlara sahip midir?

ARUCAD Kampüsü öğrenci oturma alanları, kafeterya ve oyun salonu ile sosyal alan ihtiyacını karşılamaktadır.

 • ARUCAD Atölyeleri, Stüdyoları ve Laboratuvarları nerededir?

Girne’de iki yerleşkede kurulan ARUCAD, her iki yerleşkesinde atölyeleri, stüdyoları ve laboratuvarları bulunmaktadır.  Ana Kampüsü, Girne’nin merkezinde yer alan ARUCAD’ın Atölyeler Binası, Ana Kampüse 7 dakika uzaklıktaki Yeni Liman Çemberindedir.

 • Kütüphane sunulan hizmetler nelerdir?

ARUCAD Kütüphanesi, sanat, tasarım ve iletişim alanlarında özel kaynaklara sahip tematik bir kütüphanedir. Ayrıca nadir bir çok koleksiyonlar, ses geçirmeyen odalar ve 34 bilgisayarlık dijital çalışma alanına sahiptir. Online kaynaklarımız kütüphane kullanıcılarına açıktır.