Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 

SIKÇA SORULAN SORULAR 

 

 1. Kıbrıs’ta hayat pahalı mı?

Üniversitemizin bulunduğu Girne şehri gıda ve barınma ihtiyaçları bakımından Türkiye’de bulunan birçok büyük şehre göre daha uygundur.

 1. KKTC hakkında genel bilgi (Resmi dil, Para birimi)

Resmi dili Türkçe ve kullanılan para birimi Türk Lirasıdır.

 1. Girne’de ulaşım kolay mı? Ulaşımı nasıl sağlayabilirim?

Üniversitemizin şehir içinde ve Lefkoşa-Girne, Girne-Lefkoşa yönüne ücretsiz servis hizmeti vardır. Ayrıca şehir içi ulaşım oldukça kolay sabah 06:00 ile 24:00 saatleri arasında özel otobüsler mevcut, bunun yanı sıra 7/24 özel taksi şirketleri şehir içine hizmet vermektedir.

 1. Üniversitede okuyan öğrencilere iş olanakları var mıdır?

Üniversitemizin öğrencileri, asistan öğrenci olarak ilgili birimlerde çalışarak burs elde edebilir. Başvurular her akademik yılın başında ilgili birimler tarafından kabul edilmektedir.

Ayrıca ARUCAD’ın Bölümlerinden birincilikle mezun olanlar, işe yerleştirilme garantisine sahiptir. Öğrencilere ayrıca Üniversitenin kurucusu Arkın Grup ve iştiraklarının faaliyet gösterdiği sektörlerde ve özel kurumlarla sağlanan işbirlikleri ile staj ve işe başlama imkânı sunulmaktadır.   Turizm şehri Girne’de öğrenciler, yarı zamanlı (part-time) çalışma izniyle iş bulma olanağına sahiptir.

 1. KKTC’de sağlık imkânlarından nasıl faydalanabilirim?

ARUCAD’da kayıtlı olan her öğrenci, kayıt işlemleri sonrasında KKTC’ye gelerek belirtilen tarihler içerisinde KKTC İçişleri Bakanlığı’na bağlı Muhaceret Dairesi’ne başvurur. Öğrenci, muhaceret izin sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın hesabına ödeme yaparak muhaceret işlemleri kapsamında sağlık sigortasını yaptırır.

 1. Türkiye denkliği var mı?

Üniversitemizin tüm bölümleri YÖK tarafından onaylı olduğu için Türkiye denkliği vardır. Diplomamız uluslararası tanınırlığa sahiptir.

 1. Askerlik Tecili üniversite tarafından yapılıyor mu?

2000 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi, diğer kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilir. Kayıt esnasında öğrencinin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir. Kayıt tarihinden sonraki tecil işlemleri ile Kayıt Kabul Müdürlüğü ilgilenir ve gerekli işlemler sağlanır.

 1. Üniversitenizin temel felsefesi nedir?

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD), Kıbrıs’ın ve Bölgenin sanat, tasarım ve iletişim odaklı tek vakıf üniversitesidir. Kuruluşuyla birlikte ARUCAD, Bölgede çok önemli bir eksikliği giderdi. Sanat, tasarım ve iletişim odaklı bir üniversitenin altyapısını hazırlamak ve öğrenim ile üretim koşullarını çağdaş değerler üzerine inşa etmek apayrı bir akıl yürütme biçimi gerektirdi. Konu odaklı bir üniversite ortamına en uygun olan şey öğrencilerin bir yandan teorik bilgilerle donanırken diğer yandan da uygulama olanaklarını gerektiği gibi kullanabilmeleridir. Bu bilinçle, ARUCAD uluslararası alanda üne sahip yetkin akademik kadronun yanında yüksek kapasiteli üretim olanakları bulunan atölyeler, stüdyolar ve laboratuvarlara sahiptir. Üreterek öğrenmek ve öğrenerek üretmek üniversitemizin eğitim felsefesini açıklayan bir uygulama biçimidir. ARUCAD’da öğrencilere yeteneklerini keşfetmeleri için gereken yaratıcı ortamı sağlıyoruz. Öğrencilerin var olan potansiyellerini ortaya çıkarmak, onu keşfetmelerini sağlamak için cesaretlendiren bir eğitim modelimiz var.

 1. Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde (ARUCAD) hangi fakülte ve bölümler yer almaktadır?

Sanat-tasarım-iletişim odaklı eğitim veren Kıbrıs’ın ve Bölgenin tek vakıf üniversitesi ARUCAD’ın, 3 Fakültesinin altında 14 bölümü bulunmaktadır. Sanat Fakültesi’nde Plastik Sanatlar, Seramik, Fotoğraf, Film Tasarımı ve Yönetimi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümleri; Tasarım Fakültesi’nde Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Gemi ve Yat Tasarımı Bölümleri; İletişim Fakültesi’nde Görsel İletişim Tasarımı, Yeni Medya ve İletişim (Türkçe), Dijital Oyun Tasarımı, Reklam Tasarımı ve İletişimi, İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce Hazırlık Okulumuz da bulunmaktadır.

 1. Üniversitenizde farklı kaç burstan yararlanabiliriz?

Tüm Bölümlerde %100’e varan ÖSYM Bursları bulunmaktadır. Ayrıca ilk 5 tercihe ek % 40 tercih bursu imkânı sunulmaktadır. Tüm burslar, 7 yıla kadar kesintisizdir.

 1. Tercih bursu nedir? Hangi bölümlerde uygulanır? Burs süresi ne kadardır?

İlk 5 tercihe ek % 40 tercih bursu imkânı, ilk 5 tercihte yazılan tüm bölümlerimiz için geçerli olmakla beraber 7 yıl kesintisizdir. Ayrıca 3.50 ve 4.00 arasında not ortalamasına sahip öğrencilerimiz, Akademik Başarı Bursu için başvuru yapabilir.

 1. Üniversitenizde bursların devam koşulu nedir?

Üniversitede kazandığınız bursunuz 7 yıl kesintisiz devam etmektedir. Kurul tarafından değerlendirilen disiplin suçları, bursunuzun kesilmesine etki edebilir.

 1. Üniversitenizi yeni kazanan öğrencilerin kayıtları nasıl yapılmaktadır?

Üniversitemize ÖSYM tarafından yerleştirilenlerin kayıt tarihleri, yerleri ve kayıt belgeleri ÖSYM Kılavuzu ve web sayfamızda yer almaktadır.

 1. Kayıt yaptıracak öğrenciler için gerekli olan belgeler nelerdir?

TC uyruklu öğrencilere yönelik kayıt için gerekli evraklara link üzerinden ulaşabilirsiniz.  https://aday.arucad.edu.tr/kayit-kabul-ve-ucretler/

 1. Özel Yetenek Sınavına girmek için hangi belgelerle ve hangi birime başvurulabilirim?

2021 Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan çıktısı (bir puan türünde en az 150 puan almak gerekmektedir) ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvuru yapabilirsiniz.

 1. ARUCAD’da devam mecburiyeti var mıdır?

İngilizce Hazırlık Okulu ve tüm bölümlerimizde %75 devam zorunluluğu vardır.

 1. Burslar Hazırlık Okulunda da geçerli mi?

Akademik başarı bursu hariç bütün burslara İngilizce Hazırlık Okulu da dahildir.

 1. İngilizce Hazırlık Programı kaç seviyeden oluşur?

ARUCAD’da İngilizce Hazırlık Okulu 4 seviyeden oluşur. Bunlar; Modül 1 (Beginner), Modül 2 (Elementary), Modül 3 (Pre-Intermediate) ve Modül 4 (Intermediate).

 1. İngilizce Hazırlık Programı süresi nedir?

İngilizce Hazırlık Okulu süresi 1 yıl olmakla beraber bu süre kayıt ardından girilen İngilizce seviye belirleme sınavı ile yerleşeceğiniz modüle göre kısalabilir.

 1. İngilizce Hazırlık Programında bir düzeyden başarısız olursam bursum kesilir mi?

Eğitim ve tercih burslarımız 7 yıl kesintisizdir.

 1. Üniversitenizde iş garantisi olan bölümler var mı?

ARUCAD’ın Bölümlerinden birincilikle mezun olanlar, işe yerleştirilme garantisine sahiptir.

 1. Üniversitenizde yurt dışı olanakları ve çift diploma imkânı var mı?

ARUCAD Plastik Sanatlar Bölümü öğrencilerine, Manchester Metropolitan Üniversitesi’ne bağlı Manchester School of Art (MSoA) ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşması ile çift diploma imkanı sunmaktadır. Manchester School of Art, Birleşik Krallık’taki Üniversiteler Rehberi 2020’ye göre, İngiliz üniversitelerinin en iyi 10 sıralamasında yer alan ve İngiltere’nin en köklü ikinci sanat ve tasarım okuludur.

 1. ARUCAD’ın Atölyeleri, Stüdyoları ve Laboratuvarları hangileridir?

İleri teknolojilerle kurulan 13 Atölye, 8 Stüdyo ve 3 Laboratuvar ile ARUCAD’da öğrenciler üretirken öğrenme öğrenirken üretme deneyimine sahiptir. Yüksek kapasiteli üretim olanaklarına sahip atölyelerin desteğiyle gerçekleşecek olan uygulamalı dersler, öğrencilerin el becerilerini gerektiği gibi geliştirmektedir. ARUCAD’da öğrencilere, edinecekleri teorik bilgileri, çok çeşitli atölye çalışmaları ile uygulamaya dönüştürmelerini ve farklı alanlarda tecrübe kazanmalarını sağlayan yaratıcı bir ortam sunulmaktadır.

ATÖLYE, STÜDYO, LABARATUVAR
Baskı Atölyesi
Resim Atölyesi
Heykel Atölyesi
Seramik Atölyesi
Ahşap Atölyesi
Marangoz Atölyesi
Cam Füzyon Atölyesi
Cam Gravür Atölyesi
Cam Finisaj Atölyesi
Sıcak Cam Atölyesi
Vitray Atölyesi
Kalıpla Şekillendirme Atölyesi
Açık Alevde Şekillendirme Atölyesi
Animasyon Stüdyosu
Dijital Prodüksiyon Stüdyosu
Film Prodüksiyon Stüdyosu
Fotoğraf ve Video Stüdyosu
Medya Stüdyosu
Tasarım Stüdyosu
Temel Sanat ve Desen Stüdyosu
Taş Yontu Stüdyosu
MAC Lab
PC Lab
FAB Lab
TOPLAM KAMPÜS ALANI: 22.582

 

 1. Kampüs olanaklarınız nedir?

ARUCAD’da tüm öğrenme deneyimi sadece bir sınıf içerisinde gerçekleşmez. İleri teknolojilerle kurulan atölyeler, stüdyolar ve laboratuvarlarda öğrenciler üretirken öğrenme öğrenirken üretme deneyimine sahiptir. Üniversitenin etkinlik alanı Art Space’te, yıl boyunca açılan sergilerin yanı sıra her ay sanat, tasarım ve iletişim alanında tanınmış isimlerin yer aldığı akademik konuşmalar serisi gerçekleşiyor. Öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda Üniversite’de birçok kulüp veya topluluk bulunmaktadır.

 1. Üniversite kampüs ortamı güvenli midir?

Girne’nin merkezinde yer alan Üniversitemizin Kampüsü güvenli bir ortama sahiptir. Güvenliği en  düzeyde sağlamak adına Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Ayrıca kamera takibi ile öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.

 1. Üniversite kampüsünde öğrencilerin yemek yiyebileceği yerler var mı?

Kampüsümüzde öğrencilerimize yönelik açılmış olan ARUCAD Garden Kafe bulunmaktadır. Burada bulunan kahvaltı, ana yemekler sıcak-soğuk içecekler ve günlük ev yemekleri öğrenci kartınızla %20 indirimlidir.

 1. Öğrencileriniz Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan olanaklardan yararlanabiliyor mu?

Kredi yurtlar kurumu tarafından geri ödemeli olarak verilen kredi imkânından öğrencilerimiz yararlanabilmektedir.

 1. Kampüs bir öğrenci gerekli olan sosyal alanlara sahip midir?

ARUCAD Kampüsü öğrenci oturma alanları, kafeterya ve oyun salanu ile sosyal alan ihtiyacını karşılamaktadır.

 1. ARUCAD Atölyeleri, Stüdyoları ve Laboratuvarları nerededir?

Girne’de iki yerleşkede kurulan ARUCAD, her iki yerleşkesinde atölyeleri, stüdyoları ve laboratuvarları bulunmaktadır.  Ana Kampüsü, Girne’nin merkezinde yer alan ARUCAD’ın Atölyeler Binası, Ana Kampüse 7 dakika uzaklıktaki Yeni Liman Çemberindedir.

 1. Kütüphane sunulan hizmetler nelerdir?

ARUCAD Kütüphanesi, sanat, tasarım ve iletişim alanlarında özel kaynaklara sahip tematik bir kütüphanedir. Ayrıca Akdeniz Sanat, Tasarım, Kültür ve Tarihi Miras Araştırma Merkezi Kütüphanesi bulunmaktadır. Araştırma Merkezi Kütüphanesi, arkeoloji, antropoloji, tarih, sanat, sanat tarihi, tasarım ve iletişim alanlarından farklı dilde birçok yayın, çalışma alanları ve çalışma bilgisayarları ile öğrenci, akademisyen ve toplumumuza hizmet vermektedir. Online kaynaklarımız kütüphane kullanıcılarına açıktır.